PORTUGALSKO VI.

with Nekomentované

Na konci augusta v roku 2021, v prestávke kovidu, keď sa uvolnili pravidlá pre cestovanie, som spolu s českými fotografmi navštívil Portugalsko.

Pred záverečnou cestou do Lisabonu sme sa podvečer zastavili na pláži Senhor da Perda, kde stojí rovnomenná kaplnka.

Bola postavená na skale pri mori v roku 1763.

Kaplnka po zotmení

Pred východom slnka sme sa zastavili pri majáku Faro de Aveiro. Je to najvyšší maják v Portugalsku s ohniskovou výškou 66 m a druhý na Pyrenejskom polostrove.

Maják sa začal stavať v roku 1879 podľa projektu inžiniera Paula Benjamína Cabrala , do prevádzky bol uvedený v roku 1893. Maják vyžaruje biele svetlo v skupinách po štyroch pravidelne rozmiestnených zábleskoch v 13- sekundovom cykle vo výške ohniskovej roviny 66 metrov a nominálnom nočnom dosahu 23 námorných míľ.

Svätyňa Panny Márie v meste Nazaré

Do tohto mesta sme prišli preto, lebo na plážach pri meste bývajú najväčšie vlny, kvôliktorým tu chodia surfisti. Socha tohto surfistu sa volá Escultura Veado Surfista.

V čase našej návštevy neboli takmer žiadne vlny a na pláži bol kľud.

Ale keď zafúka, vyzerá to tam takto :

Zaujímavé je, že veľká vlna, niekedy až 30 metrová, sa vytvorí iba pri pobreží v dôsledku tvaru kaňona pod hladinou vody, ktorý je špecifický a vytvorí vlnu.

Pobrežná pevnosť sv. Michala archanjela Forte de São Miguel Arcanjo, postavená v roku 1577. Je v nej oceánske múzeum a výstava surfov.

Pod ňou je maják Faro de Nazaré z r. 1903.

Miestna tetuška s kukuričnými plackami

V meste Sintra sa nachádza kaštieľ, ktorý bol postavený v gotickom manuelskom štýle populárnom v Portugalsku počas 16. storočia, ale v skutočnosti bol postavený v rokoch 1904 až 1911.

Kaštieľ Quinta da Regaleira je stále pomenovaný po predchádzajúcej majiteľke, barónke da Regaleira. Barónka vlastnila nehnuteľnosť v polovici 19. storočia, bolo to jej letné sídlo. Na pozemku bol kaštieľ a kaplnka, ale nie tie, ktoré stoja dnes. Quinta da Regaleira bola predaná v aukcii v roku 1893 Antoniovi Augustovi de Carvalho Monteiro, majstrovi, ktorý ju premenil na magické miesto, akým je dnes.

Monteiro bol etmológ, človek, ktorý skúma chrobáky a hmyz a preto k panstvu pridal niekoľko priľahlých pozemkov, aby vytvoril rozsiahle záhrady okolo kaštieľa.

Súčasťou panstva je aj záhadami opradená Zasvätená studňa alebo „poço iniciático“. Studňa je hlboké točité schodisko zostupujúce pod zem do tunela. Kamenné schodisko je v strede duté so vzorovanou podlahou v spodnej časti. Zhora je vstup na schodisko maskovaný ako neškodná kopa skál.

Oficiálna brožúra pre návštevníkov Quinta da Regaleira ju popisuje ako: „Podzemná veža, ktorá sa ponára asi 27 metrov do zeme. Tento posvätný priestor, plný ezoterických a alchymistických asociácií, sprístupňovaný monumentálnym točitým schodiskom, dáva intenzívne pocítiť vzťah medzi nebom a zemou.“

Ďalšie vysvetlenie studne: „Točité schodisko pozostáva z deviatich úrovní oddelených ramenami po 14 schodoch, z ktorých každá odkazuje na Danteho Božskú komédiu (9 kruhov Pekla, Raj a Očistec) a na plodné obdobie žien, ktoré zvyčajne začína v polovici 28-dňového lunárneho kalendára.“

Východ zo studne je cez labyrint jaskýň.

 Azenhas do Mar je prímorské mesto v obci Sintra. Azenhas do Mar znamená Vodné mlyny.

Pod útesom je prírodné kúpalisko oddelené od mora s pokojnou vodou.

Pohľad na mestečko a útesy z mora

Fotografi v akcii pri západe slnka

Po západe slnka

Obraz na izbe

Odlietali sme ráno z Lisabonu a počas letu, keď ostatní oddychovali, pozoroval som krajinu pod sebou.

Lisabon

Most 25. apríla

Most Vasco da Gama

Úrodné nánosy rieky Tajo

Jedna z mnohých priehrad z Portugalsku

Pyreneje

Rieka Rhôna

Francúzske mesto Lyon

Ženeva s letiskom

Ženevské jazero (franc. Lac Léman alebo Lac de Genève, nem. Genfersee, tal. Lago di Ginevra)

Jazerá Neuchátel, Murtensee, Bielersee

Jazero Hallwilersee

Zürich, Zürichsee a Zürichšské letisko

Bodensee na hranici Nemecka a Rakúska

Nemecké mesto Lindau

Ammersee

Mníchov

Mníchovské letisko

Deggendorf

Česko

Vľavo obec Roztoky, v strede hrad Křivoklát, vpravo Amalín

Berounka

Priehrada Klíčava

Portugaslko je jedna z najkrajších krajín, ktoré som spoznával, oplatí sa navštíviť …

3697total visits,22visits today

Leave a Reply