O mne formou rozhovoru ...

 

Jarino.sk o mne

 

Mal si nejaký vzor vo svojom okolí, ktorý v tebe prebudil vášeň fotografa?

Vzor som nemal, bola to chuť dokumentovať okolie, ľudí, akcie, momentky pre budúcnosť.


O_mne_jarino.sk_4
Čím si fotil kedysi a čím fotíš teraz?

Začínal som sovietskym, na tú dobu kvalitným fotoaparátom. Neskôr to bolo množstvo kompaktov s ručným prevíjaním filmu, neskôr automatickým. Potom mi učarovali ultrazoomy, ktoré vedeli priblížiť vzdialené a tajomné scény. Dlho som odolával veľkým a ťažkým zrkadlovkám, až kým som neprišiel na to, že nie počet megapixelov, ale veľkosť snímača je dôležitá. Časom som zistil, že aj s najlepším hardvérom sa dajú robiť zlé fotky, a preto je dôležitejší fotograf, ako technika. Ale najlepšia kombinácia je kvalitná výbava v rukách mysliaceho fotografa J.

V súčasnosti fotím s Nikonom D810A so sadou svetelných objektívov od širokáča po telezoom. Na cesty používam Fuji X-Pro1 a Nikon Coolpix A.

Viedol ťa niekto alebo si samouk?

Som samouk s túžbou ísť stále dopredu, mám rád pokrok a nebojím sa technických noviniek. Internet mi pomohol v mnohých veciach, ale pochopil som, že bez spätnej väzby sa ďalej nepohnem, preto som absolvoval niekoľko internetových kurzov PPSOP (Perfect Picture School of Photography) a niekoľko krajinárskych workshopov (Pieniny, Vysoké a Nízke Tatry, Malá Fatra, Súľovské skaly, Alpy, Dolomity).

Fotíš náhodne, ideš, ideš a odrazu aha-ho: fotogenické miesto! alebo vieš presne, čo a prečo ideš fotiť?

Príroda a krajina je blízka môjmu srdcu, ponúka pokoj a pohodu. Zo začiatku som fotil blízke okolie, teraz sa často vyberám na miesta, ktoré ešte nie sú okukané, kam sa väčšina ľudí nedostane a fotografiou zdieľam nielen miesto, krajinu, ale aj vlastné pocity a emócie, ktoré prežívam pri úžasných chvíľach, keď deň začína alebo končí... Často používam aplikáciu GoogleEarth, pomocou ktorej si vytypujem miesta, kam chcem ísť, pozriem si možné výhľady, predpoveď počasia, kde a kedy vychádza a zapadá slnko a potom už len dúfam, že príroda bude spolupracovať...

O_mne_jarino.sk_1Je to relax? Len tak mimochodom, koľko váži tvoj fotografický kufrík?

Ak si beriem všetky objektívy, tak spolu so statívom je to asi 7 kg. Keď som bol v Alpách, tak sme spali pod stanmi v teréne a plná poľná aj s jedlom a pitím na pár dní mala okolo 20 kg. Absolvovali sme 4-hodinový výstup s 800 metrovým prevýšením na miesto fotenia a vtedy to až taký relax nebol :o)

Musí fotograf pri fotení rozmýšľať, upravovať scénu, či nebodaj „vylepšovať“ prírodu?

Dobrá kompozícia záberu je základ úspechu, preto musí fotograf ešte pred stlačením spúšte rozmýšľať, čo a ako bude usporiadané v zábere. Rušivé elementy (napr. suché konáriky, odpadky atď.) sa dajú odstrániť vopred alebo neskôr vyretušovať.

Fotíš aj iné motívy? Ľudí, modelky....

Fotím predovšetkým prírodu a niekedy dokumentačnú fotografiu.

Upravuješ svoje fotografie vo photoshope alebo v iných programoch?

Na úpravu používam Photoshop, na skladanie panoramatických záberov AutoPano Giga.

Čo je pre fotografa šťastie?

Dobré svetlo v pravý čas, keď napr. po náročnom výstupe na miesto fotenia sú podmienky také, aké mali byť a nie hmla a dážď.

O_mne_jarino.sk_2

Ako vníma túto tvoju záľubu okolie ?

Mám okolo seba príjemných a tolerantných ľudí, ktorí sú radi, ak im prinesiem krásnu fotografiu východu slnka, keď oni ešte mohli sladko spať :o) Ak by som si mal nechať všetky tieto príjemné chvíle a pocity pre seba, nebolo by to ono, podeliť sa a zdieľať s ostatnými je pre mňa to „pravé orechové.“

Čo by si odkázal tým, ktorí by radi začali fotografovať?

Každý by mal robiť to, čo ho baví a napĺňa. Ak niekto cíti, že je to práve fotografia, ktorou môže povedať niečo sebe alebo ostatným, nech počúva svoj vnútorný hlas a svoju intuíciu.

4610total visits,2visits today