PORTUGALSKO II.

with Nekomentované

Na konci augusta v roku 2021, v prestávke kovidu, keď sa uvolnili pravidlá pre cestovanie, som spolu s českými fotografmi navštívil Portugalsko.

V minulom článku (tu) sme navštívili hlavné mesto Portugalska Lisabon a jeho okolie.

Dnes sa pozrieme na juh krajiny. Z Lisabonu sme odchádzali po moste Vasco da Gama.

 

Cestou sme sa zastavili na mieste, kde rástli korkové duby. Dub korkový sa využíva na získavanie prírodného korku olupovaním borky v intervaloch 6 až 12 rokov. Prvá úroda sa môže vykonať asi po 25 rokoch od výsadby, ale kvalitný korok na výrobu zátok sa získava až po tretej úrode. Korok z prvých zberov sa spracováva prevažne na dekoratívne účely. Tu kôra už dorastá.

Čerstvo orezaná kôra

Typická dedina južného Potrugalska

Večer sme sa vybrali k majáku Cabo De Sao Vincente.

Plachetnica v zlatom závoji

Najúžasnejší zážitok z tohto večera bolo množstvo skvelých ľudí, ktorí si posadali na útesy a dlho pozorovali, ako slnko sadá do vody. Keď slnk zapadlo, všetci sa postavil, zatlieskali a potom sa pomaly rozišli. Pre mňa nezabudnuteľný zážitok, ktorý u nás neuvidíš …

Cabo de São Vicente, známy už od čias Feničanov a Rimanov, má svoje meno po  svätom Vicentovi, španielskom kňazovi, ktorého kosti sa našli v útesoch. 

Staré opevnenia, ktoré v XVI. storočí objavil španielsky misionár  Francisco Xavier,  boli zdevastované počas zemetrasenia v roku 1755. Dnes je na najkrajnejšom cípe mysu maják. Bol postavený na príkaz kráľovnej Márie II. a bol uvedený do prevádzky v roku 1846.

Ráno pred východom snlka sme boli pri meste Lagos na útesoch a pláži Praia da Balança.

Fotografi v akcii 🙂

Týmto paddleboardistom som závidel ten pohľad na vychádzajúce slnko z hladiny mora a hlavne ten pokoj.

Toto pobrežie je označované aj ako Costa de Oura – Zlaté pobrežie.

Malé pláže v zákutiach útesov

Aj tento zajko bol pri východe slnka 🙂

Ranná meditácia

Krásne okno, však ?

Ten, komu sa chce ráno vstať, má pláž iba pre seba …

Naše ubytovanie na pár dní

Mesto Lagos je starobylé námorné mesto s viac ako 2000 ročnou históriou. Názov Lagos pochádza z keltského osídlenia, odvodeného z latinského Lacobriga – jazerá.

Portugalci si očividne život bez azulejos – keramických kachličiek – nevedia predstaviť. Obkladajú nimi domy znútra aj zvonku. Okrem toho, že sú ich kachličky krásnym výtvarným prvkom, sú aj praktické. Osvedčili sa ako trvanlivý povrch stien, ktorý prispieva k príjemnej teplote v dome.

Dom Henrique z Portugalska, vojvoda z Viseu (4. marec 1394 – 13. november 1460), známejší ako princ Henry moreplavec ( portugalsky Infante Dom Henrique, o Navegador ), bol ústrednou postavou v počiatkoch portugalskej ríše pre námorné objavy a námorná expanziu v 15. storočí.

Letné ochladenie

Kostol Igreja Paroquial de Santa Maria de Lagos

Večer sme navšívili pláž a útesy Praia de Estaquinha s prírodným oblúkom Arco de Albandeira.

Naľavo pláž prístupná suchou nohou, vpravo iba cez more

„Morská pláž“

Farby skál, vody, aj oblohy sa menia (okrem vyváženia bielej) aj podľa polohy slnka, ktoré je teraz už pod obzorom.

Pokračovanie nabudúce …


 

1282total visits,1visits today

Leave a Reply