PORTUGALSKO I.

with Jeden komentár

Na konci augusta v roku 2021, v prestávke kovidu, keď sa uvolnili pravidlá pre cestovanie, som spolu s českými fotografmi navštívil Portugalsko. Odlietali sme z Prahy.

Leteli sme nad oblakmi počas západu slnka a ten bol na palube príjemne farebný.

Do Portugalska sme prileteli v noci a nočný Lisabon bol krásny …

28-metrová socha Krista na 82-metrovom podstavci dohliada na Lisabon už od roku 1959. Bola postavená, aby vyjadrila vďačnosť za to, že Portugalci boli ušetrení od hrôz druhej svetovej vojny. Na podstavci je obrovský nápis Obrigado = Ďakujeme.

Centrum mesta

Ubytovali sme sa blízko pamätníka hrdinom poloostrovnej vojny Aos Heróis da Guerra Peninsular.

Hneď ráno sme sa vybrali fotiť dominantu Lisabonu – most Vasco da Gama.

Osvetlený most pred východom slnka

Promenáda s hotelom a 145 m vysokou vežou Vasco da Gama Tower.

Most Vasca da Gamy (portugalsky Ponte Vasco da Gama) je zavesný most cez rieku Tejo. Je dlhý 12,3 km a spolu s nájazdmi 17,2 km. Je široký 30 m.

Ide o druhý najdlhší most v Európe (v roku 2018 ho o necelé dva kilometre prekonal Krymský most) a najdlhší v Európskej únii.

Zmyslom jeho stavby bolo zmierniť preťaženie na lisabonskom moste 25. apríla a odstrániť pri jazde zo severu na juh krajiny nutnosť prechádzať priamo cez Lisabon.

Stavba začala vo februári 1995. Most bol otvorený 29. marca 1998, v čase konania výstavy svetovej výstavy Expo 1998, ktorá bola zároveň oslavou 500. výročia objavenia námornej cesty z Európy do Indie Vascom da Gamou .

Má očakávanú životnosť 120 rokov. Bol navrhnutý tak, aby odolal rýchlosti vetra 250 km/h, aj silným seizmickým otrasom.

Cestou do centra sme sa zastavili na stanici Gare de Oriente. Je to stanica vlakov, metra, aj autobusov.

V roku 1994 bola stanica navrhnutá ako súčasť modernizácie štvrti Linha do Norte vo východnom Lisabone.

Stanica bola inaugurovaná 19. mája 1998 v rámci osláv otvorenia svetovej výstavy Expo ’98. V čase svojho otvorenia bola považovaná za najväčšiu intermodálnu stanicu v Portugalsku, získala Brunelovu cenu v kategórii veľkých projektov novej výstavby.

Graffiti

V blízkosti nášho ubytovania bolo letisko a pristávajúce lietadlá lietali nízko nad budovami.

Lisabon je hlavné a najväčšie mesto Portugalska. Má približne 550 tisíc obyvateľov a je súčasťou metropolitnej oblasti, v ktorej žije okolo 2,9 milióna obyvateľov.

Pamätník znovuzrodenia Lisabonu je pamätník markíza Pombala, predsedu vlády zodpovedného za prestavbu Lisabonu po veľkom zemetrasení v roku 1755, ktorý ho ukazuje, ako stojí na stĺpe s rukou na levovi (symbol moci) a jeho oči smerujú do centra mesta na oblasť, ktorú prestaval.

Lisabonské električky sú turistickou atrakciou mesta. Boli postavené na prelome 18.a 19. storočia a fungujú dodnes.

Najznámejšou električkou je električka 28. Jej trasa vedie od námestia Martim Moniz až po Campo de Ourique a zároveň prechádza historickou štvrťou Alfama a Graça.

Táto električka vlastne nie je električka, ale pozemná lanovka, ktorá spája ulicu takmer pri pobreží s ulicou o skoro 100 výškových metrov vyššie.

Interiér a riadenie vagóna

Už spomínaná socha Krista

Most 25. apríla, Ponte 25 de abril, je dvojpodlažný visutý most podobný mostu Golden Gate v San Franciscu, ktorý má viac ako 2 km a spája Lisabon a Almadu. Bol otvorený v r.1966, piliere sú vysoké 190 m, vozovka je 70 m nad hladinou zálivu. Hlavné nosné lano má priemer 59 cm.

Most sa pôvodne volal Salazar Bridge na počesť portugalského premiéra Salazara, za ktorého vlády bol postavený. Po jeho zvrhnutí most premenovali na Most 25. apríla, podľa dátumu revolúcie.

Trať pozemnej lanovky. Laná sú ukryté v strede pod dlažbou.

Kto chce ušetriť 3,80 €, ide hore po schodoch.

Vyhliadkové autíčko

Time Out Market Lisboa bol otvorený v máji 2014 a je prvým z niekoľkých plánovaných food hall podnikov pre časopis Time Out.

Na trhu je približne 36 reštaurácií a kioskov, ktoré predávajú regionálne špeciality, ako je ovčí syr Azeitão, šunka Alentejo, pudingové koláče z Manteigarie, mäkkýše a grilované ryby, vína a čokolády.

Pink street tiež patrí medzi turistické atrakcie Lisabonu.

Zdobený víťazný oblúk z 18. storočia Arco do Triunfo da Rua Augusta so sochami a výhľadmi na centrum mesta.Tí tmavší páni nám núkali haš a koks – hašiš a kokaín.

Výletný autobus

Múzeum sv. Antona je venované svätému Antonovi a jeho vzťahu k mestu Lisabon, kde sa narodil a prežil polovicu svojho života.

Lisabonská katedrála (portugalsky Santa Maria Maior de Lisboa alebo Sé de Lisboa) je hlavný rímskokatolícky kostol v Lisabone, zasvätený Panne Márii. Je najstarším kostolom v meste a sídlom lisabonského patriarchu. Nachádza sa v štvrti Sé, ktorá je od roku 2013 súčasťou farnosti Santa Maria Maior. Názov Sé vznikol skrátením výrazu sedes episcopalis (sídlo biskupa).

Stavba kresťanského chrámu bola zahájená po dobytí Lisabonu Alfonsom I. v roku 1147. Za pôvodného architekta je označovaný Mestre Roberto, ktorý pravdepodobne navrhol aj starú katedrálu v Coimbre .Podľa legendy tu bol pokrstený Anton z Padovy. Dokončená bola v 13. storočí v románskom slohu podľa normanského vzoru, neskôr pribudla apsida a krížová chodba v gotickom slohu . Na katedrálu ju povýšil v roku 1393 Ján I. Portugalský .

Po zemetrasení v Lisabone 1755 bola katedrála opravená a opatrená barokovými vežami. Za vlády Antónia Salazara prebehla rekonštrukcia, ktorej cieľom bolo navrátiť pôvodný stredoveký vzhľad stavby, slávnostné znovuotvorenie chrámu prebehlo 5. mája 1940 v rámci osláv trojstého výročia obnovenia nezávislosti.

Trojlodná stavba má pôdorys latinského kríža. Je dlhá 90 metrov, široká 40 metrov a vysoká 12 metrov, vyznačuje sa dvojicou veží nesúcich zvony a veľkým rozetovým oknom.

Blízko katedrály je ďalší kostol z 12. storočia.

Znova električka č.28

Tento pouličný „umelec“ si zarábal na živobitie ako anjel lásky Amor.

Večer sme sa šli pozrieť na najzápadnejší mys Portugalska a celej Európy Cabo da Roca, na ktorom je maják s rovnakým názvom.

Pphľad na najzápadnejšiu pláž Európy, na ktorú sa dá dostať iba po strmom chodníku zhora.

Celý mys pri pohľade z dronu.

Ako zapadalo slnko, tak postupovali aj mraky …

Poľné kvety

Maják po západe slnka „v práci“

Ráno pred východom slnka sme sa vydali k lisabonskému pobrežiu, kde stojí Betlémska veža Torre de Belem.

Bola postavená na začiatku 16. storočia v tzv. manuelskom štýle , čo je finálna fáza portugalskej neskorej gotiky. Táto obranná, ale napriek tomu elegantná stavba sa stala jedným zo symbolov mesta.

Veža bola postavená ako súčasť obranného systému v ústí rieky Tejo do mora. Tento systém bol vybudovaný Jánom II. Portugalským (1455–1495), ktorý nechal postaviť pevnosť v Cascais a pevnosť Svätého Sebastiána v Caparice. V rozširovaní tohto systému pevností pokračoval aj jeho nástupca Manuel I. (1495-1521). Torre de Belém bola vybudovaná medzi rokmi 1515 a 1521 vojenským architektom Francúzskom de Arruda, ktorý vystaval niekoľko pevností na portugalských územiach v Maroku.

Pôvodne veža stála na malom ostrove na pravej strane rieky, obklopená vodou. Po rokoch riečnych náplav je spojená s pevninou. Bola zasvätená svätému Vincentovi, ktorý bol patrónom Lisabonu.

Veža je 35 metrov vysoká, má štyri poschodia a terasu, ktorá ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu. Poschodia sú dostupné po úzkych špirálových schodoch. Na prvom poschodí bola miestnosť veliteľa, dnes nazvaná „Sala do Governador“. Druhé poschodie s „Kráľovskou sálou“ (Sala dos Reis) má klenutý strop, zdobený krb a kryté balkóny na každej strane. Na treťom poschodí je audienčná sála, na štvrtom poschodí je kaplnka s hviezdicovou rebrovou klenbou, na najvyššom, piatom poschodí je terasa. Z vonkajšej výzdoby veže zaujme aj kamenný povraz obopínajúci pevnosť a tvoriaci slučku v úrovni medzi prvým a druhým poschodím na severnej strane veže, čo je opäť jeden zo znakov manuelskej architektúry.

Monumento aos Combatentes do Ultramar – Pamätník bojovníkov Ultramaru je pamätník, ktorý sa nachádza vedľa pevnosti Bom Sucesso v Beléme v Lisabone. Bol vytvorený na počesť všetkých vojakov, ktorí bojovali v africkej vojne (1961-1974) pri obrane vlasti. Vytvoril ho v roku 1991 tím pod vedením architekta Francisca Josého Ferreiru Guedes de Carvalho.

100 rokov letectva v Portugalsku

Pouličná predajňa jogurtov

Cestou sme míňali historický akvadukt Águas Livres.

Je to jeden z najpozoruhodnejších príkladov portugalského inžinierstva 18. storočia. Hlavný tok akvaduktu má dĺžku 18 km, ale celá sieť kanálov má takmer 58 km.

Lisabon vždy trpel nedostatkom pitnej vody. Preto sa kráľ Ján V. rozhodol postaviť akvadukt na privádzanie vody zo zdrojov vo farnosti Caneças v obci Odivelas. Projekt bol zaplatený špeciálnou daňou z predaja hovädzieho mäsa, olivového oleja, vína a iných produktov.

Stavba začala v roku 1731 pod vedením talianskeho architekta Antonia Canevariho. V roku 1748, hoci projekt ešte nebol dokončený, akvadukt konečne začal privádzať vodu do mesta Lisabon, čo sa oslavuje v pamätnom oblúku postavenom v štvrti Amoreiras. 1. novembra 1755 mesto zasiahlo mesto zemetrasenie, no úplne nový akvadukt zostal neporušený. Od roku 1880 význam akvaduktu značne klesol v dôsledku zvýšeného využívania povodia rieky Alviela cez akvadukt Alviela. Parné čerpadlá naplnili nádrž Barbadinhos, ktorá zase zásobovala Lisabon. Akvadukt však zostal v prevádzke až do roku 1967 ako potrubie, ktoré prepravovalo vodu z iných zdrojov. Potrubie bolo vyradené z prevádzky v roku 1968.

Pokračovanie nabudúce …


 

1490total visits,4visits today

One Response

  1. […] pre cestovanie, som spolu s českými fotografmi navštívil Portugalsko. V minulom článku (tu) sme navštívili hlavné mesto Portugalska Lisabon a jeho […]

Leave a Reply