Poľsko III.

with Nekomentované

V putovaní po severnom Poľsku pokračujeme v historickom meste Malbork, nemecky Marienburg, v ktorom stojí najväčší gotický hrad postavený z tehly.

Rád nemeckých rytierov začal stavať hrad asi v roku 1274, ako stredisko výbojov proti pohanským Prusom. V roku 1309 presídlil do Malborku veľmajster rádu nemeckých rytierov z Milána a odvtedy sa stal Malbork trvalým sídlom veľmajstrov Rádu nemeckých rytierov. Začalo sa s prestavbami a prístavbami pôvodného hradu, ktorý pomenovali horným hradom.

Základom hradného komplexu sa stal tzv. prostredný hrad a okrem neho pribudlo aj rozsiahle predhradie. Najväčší rozsah dosiahol hradný komplex za čias veľmajstra Winricha z Kniprode (1351 – 1382).

Tvrdza veľmajstra nebola dobytá počas obliehania poľsko-litovskými vojskami pod vedením kráľa Vladislava II. Jagela po bitke pri Grünwalde v roku 1410. Počas trinásťročnej vojny v roku 1456 sa vzbúrili námezdní žoldnieri rytierskeho rádu, zmocnili sa hradu aj mesta a o rok ho predali. Hrad kúpil kráľ Kazimír IV. Jagelovský. Tento stav potvrdila aj toruňská mierová zmluva z roku 1466. V poľských rukách ostal Malbork až do delenia Poľska v roku 1772. V tom čase došlo k posilneniu poľského obyvateľstva v meste a začiatkom 18. storočia tu sídlil kratší čas aj poľský kráľ Stanislav I. Leszczyński.

Hrad bol poškodený počas vojen so Švédskom, delenia Poľska a Napoleonskych vojen, preto ho rekonštruovali od roku 1817. Od roku 1877 bol hrad znovu rekonštruovaný K. Steinbrechtom až do jeho smrti v roku 1923, práce pokračovali do roku 1945, kedy bol silno poškodený Červenou armádou počas bojov o mesto. Rekonštrukcia prebieha dodnes …

… a podarila sa …

Interiér hradu – kuchyňa

Izba mnícha

Zámok na dverách

Pracovňa

WC

Krčma v areáli hradu

Pohľad na nočný hrad

Zamračné hmlisté ráno s čiernym pozorovateľom

Posledné mesto, ktoré sme navštívili, bolo mesto na pobreží Baltského mora – Gdansk.

Zopár lodičiek na mori

Gdansk (po česky a nesprávne po slovensky: Gdaňsk; poľ. Gdańsk, kašubsky. Gduńsk, nem. Danzig, lat. Gedania) je jedno z najstarších a najväčších poľských miest, ležiace v Pomoransku na rieke Visla na brehu Baltského mora v Gdanskom zálive. Prvá zmienka o meste Gdansk je z roku 999. Je metropolou Pomoranského vojvodstva, má rozlohu 262 km² a 459 000 obyvateľov (2006).

Hlavná radnica mesta

Mesto Gdansk bolo začiatkom 20. storočia pod silným vplyvom Pruska a neskôr Nemecka. Významné prístavné mesto sa po 1. svetovej vojne stalo samostatným mestským štátom, bolo pod správou Spoločnosti národov a v zahraničí ho zastupovalo Poľsko, s ktorým bolo v colnej únii a na jeho území bola aj poľská vojenská základňa v prístave Westerplatte, čo Nacistické Nemecko v roku 1939 využilo ako zámienku na útok proti Poľsku, keďže asi 90% obyvateľstva v tom čase tvorili etnickí Nemci. Útokom na Gdansk a jeho blízke okolie 1. septembra 1939 sa začal konflikt medzi Nemeckom a Poľskom, ktorý vyústil do 2. svetovej vojny.

Žeriav (Żuraw) je najväčší drevený žeriav v Európe a niekedy slúžil na vykladanie a manipulovanie morského nákladu. Bol ikonou gdaňského prístavu zhruba od 15.storočia.

Žeriav pomocou ľudskej sily dvihol dve tony do výšky 30 m, alebo 4 tony do výšky 11 m.

Stále sa dá pozrieť ako žeriav fungoval, na jeho hnací motor – vo vnútri dvoch šlapacích kolies s priemerom 6 metrov ako pohon slúžila ľudská sila.

Momentálne sa v žeriave nachádza sídlo Národného námorného múzea.

Pred 500 rokmi urobili jantárové bane z poľského mesta Gdaňsk mesto blahobytu. Šperky zo žltého polodrahokamu dovážali na kráľovské dvory v celej Európe. Dnes je Gdansk hlavným mestom poľského jantáru, každý rok v marci je tiež dejiskom jedného z najväčších jantárových veľtrhov v Európe Amberif. Jantár ako prírodný kameň má toľko rozmanitých odtieňov a farieb, farebná rozmanitosť z neho robí univerzálny šperk, ktorý sa ku všetkému hodí. Jantár má veľa prívlastkov – svätý kameň, zlato severu, zlato Baltského mora. Baltický jantár je jedným z najstarších a najcennejších drahých kameňov, v oblasti Baltského mora sa nachádza až 90 percent jantáru na svete.

Z výstavy šperkov z jantáru ešte na hrade Mlabork

Pohľad na nábrežie

V hoteli, v ktorom sme bývali, boli častí návštevnici rôzni futbalisti.

Pohľad z hotelovej izby

Ochutnávka domácich pív v miestnom pivovare

Katedrála najsvätejšej Panny Márie alebo Mariánska bazilika, jeden zo symbolov Gdanska, je najväčší murovaný kostol na svete. Jeho stavba začala v 14.storočí a momentálne slúži ako rímskokatolícky gotický kostol.

Jeho interiér je dnes žiarivo biely a tvorí príjemný svetelný kontrast k masívnemu, ťažkému dojmu, ktorý na vás pôsobí zvonku. Do tejto katedrály sa zmestí 25 000 ľudí.

Cestou na vežu kostola som mal možnosť vidieť, ako sú postavené klemby, stropy a strechy kostola.

Zvonica vo veži

Hlavná veža je vysoká 77 metrov a po zdolaní 400 schodov si užijete jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Gdaňsk.

                 

Interiér kostola

Staromestská radnica s Neptúnovou fontánou pri západe slnka

Noc na nábreží

A posledný východ slnka v Poľsku bol tiež zážitok …

V Gdansku je množstvo ďalších miest, ktoré stoja za návštevu, ale za jeden deň sa viac stihnúť nedá.

Takže do videnia zase niekedy v Poľsku 🙂

 


 

915total visits,1visits today

Leave a Reply