Park miniatúr Podolie

with Nekomentované

Túto jar som využil na poznávanie kútov západného a stredného Slovenska. Okrem Beckova, vrchov Inovec a Veľký Inovec som navštívil aj park miniatúr slovenských hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní a rodných domov významných osobností v dedinke Podolie.

 V expozícii pod holým nebom je v súčasnosti umiestnených viac ako 80 modelov.

 Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4-5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Ich prvý model bol hrad Branč.

Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína nám ich len pár kameňov v lese.

Preto je úžasné, že tvorcovia miniatúr nám v prípade zrúcanín ponúkajú pôvodnú podobu stavby, akú mala pred pár sto rokmi.

Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne.

Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30.

Celý unikátny produkt sa buduje ako súkromná investícia a cieľom je sprevádzkovať kompletný náučno- zábavný areál pre všetky vekové kategórie.

Areál má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín.

Areál začal vznikať ako myšlienka Juraja Hlatkého v roku 2001, ktorý si povedal, že podľa vzoru podobných parkov v zahraničí, vybuduje takýto areál aj na Slovensku.

Prípravné práce začali v roku 2003 a 15. júla 2005 bol areál prvý krát otvorený pre verejnosť.

Ako vzniká model ? Prvá etapa je získať výkresovú dokumentáciu z archívov a iných zdrojov. V nej sú dôležité najmä pôdorysné, výškopisné a fasádne výkresy.

Podrobne sa študujú historické pohľadnice, staré zábery, rytiny, veduty, prebieha reálne fotenie a meranie v teréne.

V ďalšej etape sa urobí návrh dobovej rekonštrukcie a nasleduje rozkreslenie hradu na jednotlivé objekty tak, aby sa dali modelársky spracovať.

Potom sa pripraví základová jama a do nej postupne betónujú/osádzajú základy, súčasne sa pripravujú jednotlivé objekty modelu ako samostatné komponenty.

Pokračuje sa s výrobou modelu, spracovávajú sa základy a následne osádzajú časti hradu do celku. Pokračuje sa strechami, schodiskami a detailami.

Konečnou fázou je dotvarovanie terénu, odvodnenie nádvorí a povrchová úprava farbami. Potom nasleduje úprava okolia – trávniček, kvetinky, stromčeky…

Stavba modelu trvá podľa náročnosti od 3 mesiacov do 2 rokov.

Kvôli predstave – model hradu Branč váži cca 13 ton, model Holíčskeho zámku až okolo 43 ton.

Modely stavajú miestni modelári, pri budovaní areálu sa už vystriedali viacerí. Konečná podoba každého modelu je výsledkom spoločného úsilia celého tímu.

Bratislavský hrad je najväčším modelom areálu.

Až tu som si uvedomil, koľko toho z histórie vlastnej krajiny nepoznám … O mnohých hradoch som počul a videl ich prvý krát …

Väčšinu textu v tomto článku som čerpal z domovskej stránky parku miniatúr :

https://www.parkminiatur.sk

Viac o všetkých 82 miniatúrach aj s lepšími fotografiami, ako sú moje, je na :

https://www.parkminiatur.sk/modely-miniatur

Obec Podolie sa nachádza na ceste medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom, v Trenčianskom kraji, na západnom Slovensku, do 100 km z Bratislavy a Žiliny. Areál je dostupný pešo, na bicykli, na motorke, verejnou dopravou aj autom.

Parkovanie je zdarma priamo v areáli. Nachádza sa v centre obce Podolie priamo pri areáli Základnej školy.

Toto krásne a poučné miesto sa určite oplatí navštíviť.

 

 

 

 

 

 


 

8700total visits,1visits today

Leave a Reply