Grónsko V

with Nekomentované

Pred koncom našej expedície sme sa vybrali na celodenný výlet loďou do ďalšej ľadovcovej zátoky, kde ľadovec Eqip Sermia vstupoval priamo do mora.

Počas plavby sme stretli aj väčšie lode, ako bola naša.

Záchranný nafukovací čln

Ľadovce v mori

Jeden z bezmenných vodopádov

Cieľ plavby – ľadovec Eqip Sermia

Z tohto ľadovca sa odlamujú rôzne veľké kusy ľadu a padajú s hukotom do mora. Kvôli tomu tu chodia výletné lode s turistami. My sme nemali šťastie a videli sme iba malé padajúce ľady.

Vedľa ľadovca je unikátne (a drahé) ubytovanie, ktoré ponúka priamy výhľad na ľadovec (https://www.greenland-travel.com/inspiration/glacier-lodge-eqi/).

Cestou späť sme zažili jeden z najkrajších prírodných javov. Biela dúha sa na oblohe ukazuje zriedkavo. Vzniká, keď slnečné lúče zasiahnu malé vodné kvapky v hmle alebo lomom svetla v mikroskopických kvapôčkach hmly (tzv. hmlová  dúha).

Na veľkosti dažďových kvapiek závisí farba, šírka aj intenzita jednotlivých farebných oblúkov dúhy. U bielej sú kvapky tak malé, zvyčajne menšie ako 0,1 milimetra, že nie sú schopné rozdeliť farby spektra ako normálna dúha.

Podvečerné farby oblohy, ľadu a mora

Ako som už predtým písal, pri mnohých domoch sú grónske psy, ktoré prežívajú leto uviazaní na reťaziach a kŕmení tak, aby nestratili kondíciu pred zimou, kedy budú využívaní v psích záprahoch ma dopravu po snehu a ľade. Mláďatá sa pohybujú okolo rodičov na voľno.

Zvedaví psíci

Pozerá, čo ho v dospelosti čaká …

Psie hry

Čakanie na večeru

Večerné kŕmenie psov

Pri západe slnka sme sa šli naposledy prejsť ku kostolu Zion Church

Posledný článok z Grónska nabudúce …

 


 

1439total visits,3visits today

Leave a Reply