Čičmany

with Nekomentované

Začiatkom marca 2018 sme sa vybrali na víkend do rázovitej slovenskej obce Čičmany.

Obec leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272

(…ad quandam viam novam qua itur ad possessionem Cziczman… – listina z roku 1272).

Obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou – maľovanými zrubovými drevenicami.

 Pre ich záchranu bola jej dolná časť v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

My sme tam išli aj kvôli lyžovačke a keď som uvidel kopec v pozadí, nazval som ho strecha …

Pohľad na dedinu zo „strechy“ …

Časť neupravenej zjazdovky pre freeride …

Červená zjazdovka s modrým dojazdom …

Mapa strediska …

Paragliding na snehu …

Barokový kostol Nájdenia sv. Kríža

Táto tabuľa ma zaujala, aj pobavila 🙂

Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov, ktorá sa začala používať asi pred 200 rokmi. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, zručnosti a estetického cítenia obyvateľov.

Miestne domy zaujali aj popredného slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý vypracoval projekt čičmianskeho gazdovstva pre národopisnú výstavu v Prahe v roku 1895. Jurkovič vypracoval aj projekty zrubových domov, ktoré postavili po veľkom požiari v roku 1921, kedy vyhorel celý dolný koniec obce.

Zásluhou toho možno niektoré typy týchto stavieb vidieť v Čičmanoch aj v súčasnosti.

Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohy domov, tam, kde sa drevo spájalo. Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921.

Gazdinky väčšinou zdobia domy podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch. Ornamenty premaľujú vždy, keď začínajú blednúť. Väčšinou už nepoužívajú vápno, ale trvácnejšie latexové farby.

Považské múzeum vlastní v Čičmanoch dva objekty ľudovej architektúry, kde je návštevníkovi predstavené dobové bývanie, zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie. Poschodový pavlačový „Radenov dom“ bol rekonštruovaný v roku 1966 a sú v ňom nainštalované expozície „Zo života a práce čičmianskeho ľudu“ a „Z rodinného zvykoslovia“.

Model dvojpodlažného, viacgeneračného domu

Múzeum zakúpilo v roku 1986 zrubový dom č. 42 – dom spoločne žijúcich rodín Štefana Gregora a Petra Pupáka – zabezpečilo jeho pamiatkovú obnovu a muzeálne využitie. Expozícia „Ľudové obydlie“ predstavuje bývanie tzv. veľkorodiny v 20. rokoch 20. storočia.

Čičmianske ornamenty, v ktorých sa dá identifikovať „sŕcko“, „cesťički“, či „ na vidľički, baraňje roški, víkrutki, kľučki“, ako sa v Čičmanoch írečito hovorí. Najzložitejšie sú zrejme motívy kohúta alebo tzv. „záhorskí kvet“. Maľovanie, rovnako ako vyšívanie, bola čisto ženská záležitosť.

Obraz na stene v kaštieli Čičmany …

… a skutočnosť …

Penzión v noci …

Dovidenia v Čičmanoch …

 


 

5308total visits,1visits today

Leave a Reply