BRIJUNI

with Nekomentované

Keď som plánoval minulý rok, kam sa pozrieme k moru, hľadal som zaujímavé a neokukané miesto na chorvátskom pobreží a našiel som malý, ale krásny národný park Brijuni. Súostrovie Brijuni je zložené z dvoch väčších ostrovov – Veli a Mali Brijun a 12 malých ostrovčekov. Oblasť bola za národný park vyhlásená v roku 1983 (foto internet).

Turisti sa dostanú iba na dva najväčšie ostrovy a to iba trajektom z mestečka Fažana.

Autom, motorkou a ani vlastným bicyklom sa na ostrovy nedostanete. Pohyb turistov po ostrove je možný pešo, alebo na požičaných bicykloch.

Dajú sa ešte prenajať elektrické autíčka.

Vďaka prísnym ekologickým opatreniam, ktoré udržiavajú Brijuni v absolútnej čistote, súostrovie vyzerá ako pravý pozemský raj.

A je tu ticho a počuť len more a spev vtákov (a každé dve hodiny cez deň motor trajektu :-).

Na vstupe do zátoky ostrova nás víta Boathouse postavený v roku 1902 v secesnom štýle rakúsko-uhorskej architektúry.

Bol domovom doktora ostrova Otto Lenza a podľa neho sa tento dom nazýval „La casa del Dottore“ (doktorský dom).

Jeden z dvoch hotelov pre turistov.

My sme bývali v tomto hoteli.

Pohľad z izby hotela.

Západ slnka nad ostrovmi bol ukážkový … aj keď je to národný park, kraj ostrova naľavo už nebol bezletovou zónou.

Prieplav medzi Fažanou a ostrovmi má hĺbku iba 12 metrov a niekedy boli ostrovy súčasťou pevniny.

Prvý večer mala byť jasná obloha, preto som si našiel vhodný objekt na popredie k foteniu hviezd.

Bol to takmer 1600 rokov starý olivovník, ktorý je stále v dobrej kondícii a rodí plody. Produkuje cca 30 kg olív, z ktorých sa vyrobí 4 kg extra panenského oleja.

Svetelné znečistenie bolo nakoniec omnoho väčšie, ako som čakal …

Ráno sa oplatilo privstať si a pozorovať, ako sa ostrovy prebúdzajú do nového dňa …

Po raňajkách sme si požičali bicykle a vybrali sa spoznávať históriu ostrova.

Medzi najstarších obyvateľov ostrova patrili dinosaury, ktorých skamenelé stopy sa zachovali na pobreží.

Doteraz boli objavené stopy dinosaurov na 4 miestach : Veliki Brijun a ostrovy Vanga, Galija a Vrsar.

Pre návštevníkov sú k dispozícii stopy na ostrove Veliki Brijun, na myse Ploče a na myse Vrbanj.

Stopy dinosaura sa mohli zachovať iba vtedy, ak sa dinosaury pohybovali po mäkkých substrátoch a tam zanechali stopy. Odtlačky potom museli byť rýchlo zakryté sedimentom (odlišným od substrátu) a zostať nedotknuté, kým diagenetické procesy nevytlačili sediment a nezmenili ho na konsolidovanú horninu. Preto sú stopy dinosaurov zriedkavé a mimoriadne cenné.

Na myse Vrbanj bola postavená vedecká a umelecká socha terapeuta, dravého mäsožravcov, ktorá je výsledkom spolupráce mnohých odborníkov.

Opevnené osídlenie z doby bronzovej so zachovanými stenami, vchodom a nekropolou je na kopci severne od Verige Bay.

Na západnom pobreží pozdĺž zátoky Verige Bay, stála nádherná rímska vila rustica.

Jej stavba začala v 1. storočí pred našim letopočtom a dosiahla svojho najväčšieho rozmachu v 1. storočí nášho letopočtu.

Niektoré časti vily boli využívané až do 6. storočia.

Súčasťou komplexu boli chrámy morského boha Neptúna, Capitoline Triad a bohyne lásky a krásy, Venuše, ktoré stáli na konci zálivu.

Najbohatšia archeologická lokalita sa rozkladá na ploche o niečo väčšej než 1 hektár – Byzantské kastrum.

Prvá vila v zátoke Dobrika bola postavená v 1. storočí pred našim letopočtom.

O dlhodobom osídlení svedčia nálezy z obdobia Rímskej republiky a ríše, neskorého staroveku, východných Gothov, Byzancie, karolínskeho obdobia a Benátok.

Bazilika sv. Márie bola postavená v tesnej blízkosti, aby slúžila slávnostným potrebám početného obyvateľstva kastra, a v jej blízkosti bol postavený kostol sv. Petra (6. storočie).

V otvorenej prednej časti baziliky a okolo nej bol ranno kresťanský cintorín dlhý 300 m, siahajúci až po juhovýchodný roh kastra.

Špecifickosťou baziliky sv. Márie je vzhľad svätyne končiacej obdĺžnikovou apsidou, zatiaľ čo väčšina bazilík toho obdobia mala polkruhovo usporiadanú svätyňu.

V 13. storočí bazilika patrila k templárom. Keď bol ich rád v roku 1312 zrušený, život v kláštore zanikol.

Gotický kostol sv. Hermana bol postavený v roku 1481 na mieste staršieho románskeho kostola, ktorý sa spomína už v roku 1449. Je zasvätený mučeníkovi z Puly, ktorý bol popravený koncom 3. storočia, pretože sa odvážil sťažovať mestským úradom na neznášanlivosť voči kresťanom.

Ostrovy od stredoveku patrili k Benátkam  a kameň z ostrovov sa používal na stavbu palácov a mostov v meste.  Ostrovy boli súčasťou ilýrskych provincií po Napoleonovej krátkej anexii.

V roku 1815 sa ostrovy stali súčasťou Rakúskej ríše , ktorá sa neskôr stala Rakúsko-Uhorskom . Počas tohto obdobia lomy ostrovov dodávali kameň do Viedne a Berlína. Po vybudovaní námornej základne v prístave Pula vybudovali Rakúšania na ostrove Veliki Brijun pevnosť „Fort Tegetthoff“ , spolu s menšími opevneniami na niektorých ostatných ostrovoch.

Pre turistický priemysel na tomto súostroví bol dôležitý rok 1893. Vtedy kúpil ostrovy Brijuni priemyselník z Merana, Paul Kuppelwiesser. Rozhodol sa vybudovať tu luxusné letovisko. Toto sa mu podarilo a letovisko prosperovalo až do 1. svetovej vojny.

V roku 1918 sa Brijuni stal súčasťou talianskeho štátu pod názvom Brione.

Karl Kupelwieser, syn zakladateľa panstva, sa pokúsil zachovať bývalú krásu, ale po hospodárskej kríze a krachu burzy na Wall Street v roku 1929 panstvo zbankrotovalo a Karl spáchal samovraždu.

V roku 1945 po druhej svetovej vojne sa Brijuni stali súčasťou Juhoslávie a prezident Marshal Josip Broz Tito si z ostrovov vytvoril osobnú štátnu letnú rezidenciu.

V roku 1953 dostal ako darček od chorvátskych prisťahovalcov v Kanade tento Cadillac.

Tento Cadillac v národnom parku v rokoch 1953 až 1979 najazdil 18 000 míľ a viezli sa ním napr. egyptský prezident Gamal Abdel Nasser, indický politik Jawaharlal Nehru, indická premiérka Indira Gándhí, princ z Kambodže Sihanouk, holandský Queen Juliana, kozmonautka Valentina Tereshková, herečka Sophia Loren a jej manžel Carlo Ponti, Elizabeth Taylor a Richard Burton, speváčka, tanečnica a herečka Josephine Baker, chorvátsky spisovateľ Miroslav Krleža…

Dnes je možné si auto prenajať, alebo si v ňom urobiť fotografiu. Je to atrakcia pre novomanželov, ktorí radi jazdia týmto autom v najšťastnejší deň svojho života (foto internet).

Na severnom okraji ostrova sa rozkladá jedinečný Safari park na ploche 9 hektárov, ktorý je obývaný zvláštnou zmesou autochtónnej istrijskej a exotickej juhoamerickej, africkej a ázijskej fauny – väčšinou dary štátnikov juhoslovanskému prezidentovi Titovi.

Zebu alebo posvätná indická krava ( Bos indicus ) bola darom indického štátnika a politika Nehrua v roku 1959.

Táto malá posvätná krava je v skutočnosti trpasličím druhom posvätných indických kráv.

Pravdepodobne nosoroží roh.

Slonica Lanka – darček indickej premiérky Indiry Gándhí z roku 1972.

Napriek svojej obrovskej veľkosti a hmotnosti (do 6 ton) má slon ľahkú a sotva počuteľnú chôdzu, pretože každá noha má hrubú podložku z elastického tkaniva, ktorá pôsobí ako vankúš.

Slon sa dotýka, cíti a dýcha svojim chobotom a používa ho aj na vydávanie zvukov.

Pohľad na Safari park a mys Vrbanj, na ktorom sú stopy dinosaura.

Po náročnej cyklistickej túre nám dobre padli plody chorvátskeho mora s dobrým vínkom …

 

Druhá časť z krásnych ostrovov nabudúce …

 

 

 

 


 

2203total visits,1visits today

Leave a Reply