PORTUGALSKO IV.

with Nekomentované

Na konci augusta v roku 2021, v prestávke kovidu, keď sa uvolnili pravidlá pre cestovanie, som spolu s českými fotografmi navštívil Portugalsko.

Vo štvrtom článku pokračujeme na severe Portugalska v oblasti, kde sa na terasovtých viniciach pestuje obľúbené portské víno.

Portské víno (známe tiež ako Porto, Oporto alebo v origináli Vinho do Porto) je fortifikované víno, ktoré sa vyrába v údoliach pozdĺž rieky Douro v severnej časti Portugalska. Fortifikované znamená posilnené víno, resp. doliehované víno s prídavkom koncentrovaného alkoholu. Fortifikovanie vín sa môže vykonávať aj koncentrovaným vínnym muštom či niektorými arómami, napríklad bylinkami.

Prírodné víno je pomerne citlivé, za nepriaznivých podmienok sa kazí a v skorších dobách sa ťažko prepravovalo. Aby sa znehodnoteniu zabránilo, bolo ho potrebné konzervovať. V čase, keď fortifikované vína vznikali (pred niekoľkými storočiami) bol vlastne jediným vhodným konzervantom koncentrovaný alkohol. Do vín sa začali pridávať destiláty, čo zvýšilo ich trvanlivosť. Potom nebol problém, aby sa na pomalých plachetniciach doviezli fortifikované vína bez ujmy na kvalite napríklad do Indie či na Ďaleký východ. Koncentrovaný alkohol spoľahlivo zlikvidoval vo víne kvasinky či baktérie a víno sa nemohlo rozkvasiť. Fortifikované vína v podobnom štýle sa vyrábajú aj mimo Portugalska, a to predovšetkým v Austrálii, Severnej Afrike, Kanade, Indii, Argentíne a USA. V rámci Európskej únie je ale označenie Porto vyhradené ako ochranná známka pôvodu iba pre výrobky portugalskej proveniencie.

Pohľad na terasy zhora z dronu.

Údolie rieky Douro.

Douro je tretia najdlhšia rieka na Pyrenejskom polostrove po Tagus a Ebro. Jeho celková dĺžka je 897 kilometrov, väčšina tečie v Španielsku. Iba úseky portugalskej časti rieky, na ktorých je vybudovaných 15 priehrad, sú prirodzene splavné riečnymi plavidlami.

Ráno sme sa vybrali na vrchol kopca nad dedinou Nagozelo do Douro, kde sme sa dostali nad hmlu s krásnymi výhľadmi …

Na vrchole kopca stála malá kaplnka, ktorá raz bola v hmle, raz nad hmlou.

Kaplnka Panny Márie snežnej ešte pred východom slnka

Interiér kaplnky

Ranný relax

Kostol v dedine Nagozelo do Douro zasvätený sv. Márii Magdaléne.

Pravdepodobne sídlo starostu obce

Ďalšie krásne ráno sme zažili v oblasti Sao Joao da Resqueira.

Po východe slnka

Pozdĺž rieky Douro sme sa dostali do druhého najväčšieho mesta Portugalska – Porto. Prvý kontakt s mestom nebol najlepší. Pri buste vojaka v parku odpočíval miestny muž …

… a keďže ešte bolo kovidové obdobie, tak sa na čerstvom vzduchu chránil pred pliagou 🙂

V mieste, kde sa rieka Douro stretáva s Atlantickým oceánom, stojí maják Farolim de Felgueiras. Maják pozostáva z 10-metrovej šesťhrannej veže neoklasicistického dizajnu s murivom zo žuly.

Maják bol postavený v roku 1886 a vybavený žiarovkou na plyn. V roku 1916 bol upravený a ďalšie úpravy boli vykonané v roku 1945. V roku 1955 bol vybavený objektívom 2. rádu s červeným svetlom, vydávajúcim záblesk každých päť sekúnd s dosahom 9 námorných míľ. Automatizácia bola zavedená v roku 1979.

Pokračovanie nabudúce …


 

1814total visits,2visits today

Leave a Reply